

multiplicaciones de la tabla del 9
Presentation
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Maricely Plua
Used 2+ times
FREE Resource
4 Slides • 0 Questions
1
ejercicios de matematicas

2
si un paquete de bonbones cuesta 8.845x 8 cuanto cuesta ocho paquetes
70.760 54.342 23.145 98.345
3
si una caja de pinturas cuesta 8.455cuanto cuesta 7 cajas de pintura 8.455x7
34.678 59.631 98.765 48.678
4
si una caja de mandarinas cuesta 6.125 cuanto cuetan 3 cajas de mandarina 6.125x3
18375 19.284 65.456 12.327
ejercicios de matematicas

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 4
SLIDE
Similar Resources on Wayground
4 questions
Taller de Resta de fracciones heterogénea por amplificación
Presentation
•
4th Grade
4 questions
Rubricas de Evalaución
Presentation
•
4th Grade
4 questions
RUBRICAS DE EVALUACIÓN PENSAMIENTO NUMÉRICO IV PERIODO
Presentation
•
4th Grade
4 questions
Tema 10 La MEDIDA DE LA LONGITUD
Presentation
•
4th Grade
3 questions
APUNTES POLINOMIOS
Presentation
•
4th Grade
6 questions
FORMULA GENERAL
Presentation
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
3 digit by 1 digit multiplication
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts (0-5)
Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Types of Energy Quiz
Quiz
•
4th Grade