
3/18 Performance Task
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Cassandra Poulin
Used 37+ times
FREE Resource
15 Slides • 11 Questions
1
3/18
Today, we are going to look at the Ratios and Proportion's performance task from the benchmark.
If you haven't already please write down this information.
2
Write down this information on your whiteboard - you will need it for the rest of the problems.
3
Let's determine the unit rates for each material
(divide the price by the pounds)
4
Fill in the Blanks
It would be helpful to determine the unit cost for each material, so we have it moving forward. What is the unit cost for concrete, per pound?
Type answer...
5
Fill in the Blanks
What is the unit cost for steel, per pound?
Type answer...
6
Fill in the Blanks
What is the unit cost for wood, per pound?
Type answer...
7
8
Question 1
The company's chief financial officer plots material costs on a graph, where the x-axis represents the number of pounds of material bought, and the y-axis represents the total cost of the purchase, in dollars. Given that the cost per pound is proportional, complete the table to indicate which ordered pairs could represent material purchases of concrete steel, and/or wood.
9
What is it asking me?
They're asking us to match coordinate points (x,y) to the unit cost of each item.
We must figure out the unit rate of each coordinate point
10
(22, 1.32) means 22 pounds costs $1.32. What is the unit rate of this coordinate point?
$1.32 / 22 = $0.06
This matches with the concrete unit rate.
11
(68, 19.72) means 68 pounds costs $19.72. What is the unit rate of this coordinate point?
$19.72 / 68 pounds costs $0.29
This matches with the wood unit rate.
12
(110, 82.50) means 110 pounds costs $82.50. What is the unit rate of this coordinate point?
$82.50 / 110 pounds costs $0.75
This matches with the steel unit rate.
13
Let's write equations for each material
y=kx
k is the unit rate as a recimal
14
Fill in the Blanks
Which equation represents the cost, y, of concrete in dollars, x? y=(unit rate)x
Type answer...
15
Fill in the Blanks
Which equation represents the cost, y, of steel in dollars, x? y=(unit rate)x
Type answer...
16
Fill in the Blanks
Which equation represents the cost, y, of wood in dollars, x? y=(unit rate)x
Type answer...
17
Question 2
18
How much would 156 pounds of wood cost?
Remember that the cost for 1 pound of wood is $0.29
19
How many pounds could you purchase for $208.80?
Remember that the cost for 1 pound of wood is $0.29
20
Fill in the Blanks
The relationship between the cost, y, in dollars and the pounds of steel bought, x, can be modeled by what equation?
Type answer...
21
Fill in the Blanks
Given the proportional steel cost, how much does 200 pounds of steel cost?
Type answer...
22
Let's switch gears and instead of looking at the cost per pound of steel, let's look at the cost per foot of steel.
23
What is the cost for 1 foot of steel?
Hint: find 1 foot of steel on your chart
24
Multiple Choice
What is the meaning of the point (1,12) on the graph?
1 pound of steel costs $12 dollars
$1 of steel weighs 12 pounds
12 feet of steel costs $1
$12 of steel is 1 foot long
25
Multiple Choice
What does the point (0,0) on the graph represent?
Zero dollars represents zero pounds of steel.
Zero dollars represents zero feet of steel.
Zero dollars represents some amount of pounds of steel.
Zero dollars represents some amount of feet of steel.
26
Multiple Choice
The relationship between the cost, y, in dollars, and the feet of the steel beam, x, bought can be modeled by the proportional equation
y = _ x
y = 12x
y = 0.75x
x = 12x
x = 0.75x
3/18
Today, we are going to look at the Ratios and Proportion's performance task from the benchmark.
If you haven't already please write down this information.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 26
SLIDE
Similar Resources on Wayground
21 questions
Probability
Presentation
•
7th Grade
21 questions
Random Samples
Presentation
•
7th Grade
19 questions
Finding Radius or Diameter when Given Circumference
Presentation
•
7th Grade
22 questions
INEQUALITIES
Presentation
•
7th Grade
18 questions
Area of a triangle and trapezoid
Presentation
•
7th Grade
20 questions
Fractions to Decimals
Presentation
•
7th Grade
20 questions
Surface Area & Volume of Rectangular Prisms
Presentation
•
7th Grade
21 questions
Interpreting Proportional Graphs
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade