
SELL AND BUY
Presentation
•
English
•
1st Grade
•
Hard
Norhaniza Abu bakar
Used 1+ times
FREE Resource
5 Slides • 0 Questions
1
SELL AND BUY
2
How much we need to pay for this ice cream?
50 cents
3
Ali wants to buy 3 candies. How much should he pay?
60 cents
4
How much we need to pay for this pencil?
80 cents
5
Alissa has 50 cents. Can she buy this eraser?
Yes, she can buy this eraser.
SELL AND BUY
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 5
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
Ativ. aula Assíncrona - Conectando ideias-construindo sentidos
Presentation
•
1st Grade
4 questions
There's and there are
Presentation
•
1st Grade
6 questions
Story Sequencing
Presentation
•
1st Grade
6 questions
Types of Families
Presentation
•
KG
4 questions
Untitled Le99вр8щ9кsson
Presentation
•
1st Grade
1 questions
Yeah
Presentation
•
2nd Grade
2 questions
Обряд в воспитанники возрождённого
Presentation
•
KG
6 questions
types of family
Presentation
•
KG
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for English
10 questions
Exploring Subject and Predicate in English Grammar
Interactive video
•
1st - 5th Grade
15 questions
Nouns
Quiz
•
1st Grade
15 questions
Word Study Check - PRACTICE
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Morphology Quiz- aqua/ion
Quiz
•
1st - 5th Grade
12 questions
Nouns and Verbs
Quiz
•
KG - 2nd Grade
15 questions
CVC Words
Quiz
•
1st Grade
15 questions
Short Vowels
Quiz
•
KG - 2nd Grade
10 questions
Exploring Similes and Metaphors in Figurative Language
Interactive video
•
1st - 5th Grade