

Lesson 18-19 Review
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Lisa Ballard
Used 19+ times
FREE Resource
7 Slides • 10 Questions
1
Use this Quizizz to help you prepare for your Lesson 18-19 quiz. It would also be helpful to watch all of the videos. The videos have a few extra problems in them to help you review, but they are not part of the actual quizizz.

2
Multiple Choice
Megan buys a bag of chips for $2.99. She then buys 3 candy bars that all cost the same amount. The total cost is $4.55. To find the cost of each candy bar, which equation would be used?
3c + 2.99 = 4.55
3c = 4.55
c + 2.99 = 4.55
3
Multiple Choice
Megan buys a bag of chips for $2.99. She then buys 3 candy bars that all cost the same amount. The total cost is $4.55. What is the cost of each candy bar? Use the equation 3c + 2.99 = 4.55 (the answer to the previous question). Make sure you can show ALL of your WORK on your quiz.
$0.52
$1.56
$1.52
$0.99
4
5
Multiple Choice
Four cousins are born on the same date in consecutive years. The sum of their age is 42. Which equation can be used in this situation?
c + c + c + c = 42
c + 1 + c + 1 + c + 1 + c + 1 = 42
c + c + 1 + c + 2 + c + 3 = 42
c + 42 = 4
6
Multiple Choice
Four cousins are born on the same date in consecutive years. The sum of their age is 42. Use the equation c + c + 1 + c + 2 + c + 3 = 42 (the equation from previous problem) to show your work, solve for all 4 of their ages, and choose the correct answer.
The youngest cousin is 9
The oldest cousin is 9
The middle cousin is 9
They are all 10
7
8
Multiple Select
The length of a rectangle is represented by (4x - 5). The width of the rectangle is represented by 3x. The perimeter is 18. Which equations represent the perimeter? Select ALL that apply.
4x - 5 + 3x = 18
4x - 5 + 4x - 5 + 3x + 3x = 18
2(4x - 5) + 2(3x) = 18
14x - 10 = 18
7x = 18
9
10
Multiple Choice
Solve this equation and show all of your work.
-3.9 = 3x - 2.4
-0.5
-1.1
0.5
-4.5
11
12
Multiple Choice
Which of the following is the solution of
−8(n−3)≤−56
n≥10
n≤10
n≤4
n≥4
13
14
Multiple Choice
Mark makes trail mix with bulk nuts and dried fruit. He spends $4 on the dried fruit. Mixed nuts cost $2 per pound. He has a total of $15 to spend.
Which number line best represents the possible numbers of pounds of nuts he can buy?
15
Multiple Choice
Juan is going to the amusement park with some of his friends. He can spend at most $80 at the park on admission and games. The admission to the park is $53. He is planning on playing some games that cost $3 each. What is the most amount of games he will be able to play. Write an inequality and explain your answer.
53+3x<80 ; The amount of games he can play is 8, since x<9 .
53 + 3x ≤80 ; The most amount of games he can play is 9, since x≤9 .
3 + 53x <80 ; The most amount of games he can play is 1, since x < 1.5.
3 + 53x≤80 ; The most amount of game he can play is 1, since x≤1.5 .
16
Multiple Choice
Jaquan is building a chicken coop. The area of the chicken coop is 50 square feet. Each chicken needs at least 4 square feet of space.
Using the inequality
4c≤50 , which of the following statements would be true?
The coop can hold 12 or more chickens.
The coop can hold exactly 46 chickens.
The coop can hold 0 - 12 chickens.
The coop can hold less than 46 chickens.
17
Use this Quizizz to help you prepare for your Lesson 18-19 quiz. It would also be helpful to watch all of the videos. The videos have a few extra problems in them to help you review, but they are not part of the actual quizizz.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 17
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Inequalities
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Semi Circle and Quarter Circle
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Circumference and Area
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Area of Composite Shapes
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate and Graphs
Presentation
•
7th Grade
14 questions
Circumference and Area of Circles.
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Inequalities - One-Step Multiply & Divide
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Area of a Circle
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade