

5 - 6 Compare Unit Rates
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Kelly Wilber
Used 51+ times
FREE Resource
4 Slides • 9 Questions
1
5 - 6 Compare Unit Rates
I can compare unit rates to solve problems.

2
A unit price is a unit rate that gives the price of one item.
3
Multiple Choice
Find the unit price: 8 pencils for $2.24
$17.92 per pencil
$0.30 per pencil
$0.28 per pencil
$0.24 per pencil
4
Multiple Choice
Find the unit price: 6 goldfish for $7.38
$1.26 per goldfish
$1.23 per goldfish
$44.28 per goldfish
$1.32 per goldfish
5
Multiple Choice
Find the unit price: 1/2 gallon of orange juice for $3.65
$7.30 per gallon
$6.30 per gallon
$1.82 per gallon
$1.83 per gallon
6
Compare rates to find which is the better value.
Example: $28 for 4 large pizzas or $40 for 5 large pizzas? Find the unit rate for each and see which unit rate is smaller. Whichever has the cheaper/lower unit rate is the better deal. Let's practice!
7
Multiple Choice
Determine which is the better value: 1 pound of apples for $2.15 or 3 pounds of apples for $5.76
1 pound of apples for $2.15
3 pounds of apples for $5.76
8
Multiple Choice
Determine the better value: 8 bungee cords for $10 or 20 bungee cords for $22
8 bungee cords for $10
20 bungee cords for $22
9
Multiple Choice
Determine the better value: 32 oz of juice for $7.04 or 20 oz of juice for $4.80?
32 oz of juice for $7.04
20 oz of juice for $4.80
10
Compare the rates to find which is greater
11
Multiple Choice
Compare the rates to find which is greater:
660 miles on 20 gallons
850 miles on 25 gallons
12
Multiple Choice
Compare the rates to find which is greater:
1,080 labels on 90 sheets
2,250 labels on 150 sheets
13
Multiple Choice
On Monday it snowed 30 inches in 16 hours. On Thursday, it snowed 21 inches in 6 hours. On which day did it snow at a greater rate per hour?
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
5 - 6 Compare Unit Rates
I can compare unit rates to solve problems.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
Aula34_6ano_PL
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratios & Ratio Tables Review
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratios with fractions
Presentation
•
6th - 7th Grade
11 questions
Dot Plots
Presentation
•
5th - 6th Grade
10 questions
Inequalities
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Solving Equations
Presentation
•
6th Grade
10 questions
GCF with Trinomials
Presentation
•
7th Grade
10 questions
2.5 Distance on the Coordinate Plane
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade