

Review 5-1 to 5-3 SDSU
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Ivy Ortega
Used 2+ times
FREE Resource
3 Slides • 16 Questions
1
Topic 5 Review

2
Open Ended
Understand Rates and Unit Rates
A rate is a ratio that relates two quantities with different units. A unit rate relates a quantity to 1 unit of another quantity. You can use what you know about dividing fractions to write a ratio of fractions as a unit rate
3
Open Ended
Write the statement as a unit rate.
1.) 78 miles on 3 gallons
4
Open Ended
Write the statement as a unit rate.
1.) 18 laps in 6 minutes
5
Open Ended
Write the statement as a unit rate.
1.) 48 sandwiches for 16 people
6
Open Ended
Which is a better value? $5.00 for 4 mangoes OR $6.00 for 5 mangoes
7
Open Ended
Which is a better value? 3 laps in 5 minutes OR 4 laps in 7 minutes
8
Multiple Select
What are the three ways to write a ratio?
to
colon
fraction
bar diagram
unit rate
9
Open Ended
A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquet.
1.) Write the ratio of white roses to red roses in three different ways.
10
Open Ended
A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquet.
2.) Write the ratio of red roses to the total number of flowers in three different ways.
11
Open Ended
2 white roses5 red roses=? white roses10 red roses
A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquet.
2.)If the florist uses 10 red roses in bouquet, how many white roses does she have?
12
Open Ended
2 white roses5 red roses=10 white roses? red roses
A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquet.
3.)If the florist uses 10 white roses in bouquet, how many red roses does she have?
13
Generate (make) Equivalent Ratios
You can multiply or divide both terms of a ratio by the same nonzero number to find equivalent ratios.
14
Open Ended
125 (Find two ratios equivalent to the given ratio)
15
Open Ended
14:32 (Find two ratios equivalent to the given ratio)
16
Open Ended
For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold. How many muffins are sold when the bakery sells 24 bagels? Complete the table.
17
Compare Ratios
To compare ratios, make a table to show each ratio and then find a value in which one of the terms is the same in both tables.
18
Open Ended
The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players. The school volleyball teams buys 7 volleyballs for every 5 players. Which team buys more balls per player and why?
19
Open Ended
Jenna walks 12 miles in 5 days. Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles in one day and why?
Topic 5 Review

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 19
SLIDE
Similar Resources on Wayground
14 questions
HoM - Chapter 5
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Module 7 Lesson 1
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Math State Test
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Percent of a Number
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Maths Olympiad Lesson 5
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Basic Ratios
Presentation
•
6th Grade
14 questions
Probability Of a Simple Event
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Ratios
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade