

Word Problems
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Drew Hudspeth
Used 5+ times
FREE Resource
3 Slides • 5 Questions
1
Word Problems

2
3
4
Multiple Choice
5
Multiple Choice
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
6
Multiple Choice
7
Multiple Choice
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
8
Multiple Choice
How many of each type of coin does she have?
Word Problems

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 8
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Solving Equations by Combining Like Terms
Presentation
•
9th Grade
6 questions
Decimal Revision
Presentation
•
4th Grade
8 questions
Scientific Notation 2
Presentation
•
8th Grade
7 questions
7.2 Review Cwk
Presentation
•
8th Grade
7 questions
Comparing Groups
Presentation
•
KG
7 questions
Matematika
Presentation
•
8th Grade
7 questions
Teste e ficha
Presentation
•
8th Grade
8 questions
Mnożenie liczb trzycyfrowych przez jednocyfrową
Presentation
•
KG
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade