
Math 7 Lesson 46 Rates
Presentation
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Medium
natalie richardson
Used 13+ times
FREE Resource
5 Slides • 4 Questions
1
Math 7 Lesson 46 Rates
2
A rate is a rtio, a comparison of two numbers.
If two apples can be purchased for 16 cents, we can write either:
2 apples16 cents
16 cents2 apples
3
Another way to write it is using "per"
1/8 apple per cent or 8 cents per apple
65 miles per hour 1 hour65 miles
25 miles per gallon 1 gallon25 miles
$12 per hour 1 hour12 dollars
4
Rate
The rate of speed is always found by dividing distance travelled by time.
5
UNIT PRICE
A unit price is the cost for a single unit of a product. It is a ratio of price to quantity.
6
Multiple Choice
Arnold drove 390 miles from Los Angeles to Sacramento in 6 hours. What was his average rate of speed?
65 mph
55 mph
40 mph
60 mph
7
Multiple Choice
On the 390 miles trip Arnold's car used 15 gallons of gas. His car averaged how many miles per gallon for the trip?
26 mpg
25 mpg
35 mpg
36 mpg
8
Multiple Choice
Jarrod was paid $480 for 30 hours of work. What was jarrod's hourly rate of pay?
$16 per hour
$18 per hour
$15 per hour
$12 per hour
9
Multiple Choice
What is the unit price of a 24-ounce box of cereal priced at $3.60?
15 cents per ounce
16 cents per ounce
14 cents per ounce
18 cents per ounce
Math 7 Lesson 46 Rates
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 9
SLIDE
Similar Resources on Wayground
7 questions
Writing Equations from Word Problems
Presentation
•
8th Grade
6 questions
Unit 1: Statistical Sampling Review
Presentation
•
8th Grade
10 questions
Percent Error
Presentation
•
7th Grade
6 questions
8.3 Calculation of Speed
Presentation
•
8th Grade
6 questions
Model Two-Step Equations
Presentation
•
6th - 8th Grade
6 questions
Writing Equations
Presentation
•
8th Grade
8 questions
Comparing Functions
Presentation
•
8th Grade
6 questions
Simple interest
Presentation
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade