

TEKS 7.4B Review
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
ENRIQUE NUNEZ
Used 47+ times
FREE Resource
5 Slides • 10 Questions
1
TEKS 7.4B Review
7.4B calculate unit rates from rates in mathematical and real-world problems

2
Rates and Unit Rate
Rate: A rate is a special ratio (fraction) in which the two terms (x and y) are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces
Unit Rate: A type of ratio that compares an amount of one quantity to 1 unit of another quantity (Unit rates are expressed with a denominator of 1 unit.
3
Calculating Unit Rate
4
Calculating Unit Rate
Step 1: Identify your x and y values
x = time ; y = square feet painted
Step 2: Set up your ratio (a fraction in the form y/x)
55 square feet / .50 (half an hour)
Step 3: Calculate Unit Rate by dividing y by x (y is in the numerator, x is in the denominator)
55/.50 = 110/1 ; In one hour, Angela is able to paint 110 sq ft.
5
YOUR TURN!
Work through the following problems on calculating Unit Rate.
6
Multiple Choice
Driving at a constant speed for 5 hours, a traveler has covered 300 miles. What is the unit rate in miles/hour?
5/300 miles per hour
60 miles per hour
50 miles per hour
30 miles per hour
7
Multiple Choice
James just filled up his truck with gas. He paid $28.75 and got 11.5 gallons of gas. What is the Unit Rate? (What is the cost of 1 gallon of gas?)
$2.50 per gallon
$3.50 per gallon
$4.00 per gallon
$3.00 per gallon
8
Multiple Choice
If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?
4
5
6
7
9
Multiple Choice
Calculate the unit rate for each product. Which is the better deal?
Cheerios
Apple Jacks
Both have the same unit rate.
10
Multiple Choice
At 0 seconds, Mrs. Taylor was 10 feet off the ground. At 5 seconds, she was 20 feet off the ground. What is her rate in feet per second?
5 feet per second
0 feet per second
2 feet per second
4 feet per second
11
Multiple Choice
I bought 10 tickets for $9.25 each to go the new Star Wars movie. If I had a $100 bill, do I have enough money to pay for all the tickets?
Yes, and I have $7.50 left
Are you kidding? There are no tickets left for that movie!
Yes, and I have $6.50 left
No! I need much more money than that!
12
Multiple Choice
Andy, Alfredo, and Karlo go to the movies and to play video games in the movie arcade. Altogether they spend $145.56. They find $20 on the floor and use that towards their bill. The rest they split it evenly. About how much money did each pay?
$41.85
$125.56
$436.68
$63.89
13
Multiple Choice
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
14
Multiple Choice
At what rate did the rain fall?
2 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
1/4 cm per hour
15
Multiple Choice
Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
$12
$1.50
$1.00
$3.50
TEKS 7.4B Review
7.4B calculate unit rates from rates in mathematical and real-world problems

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 15
SLIDE
Similar Resources on Wayground
11 questions
Probabilty of Simple Events
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Multiplying and Dividing Fractions
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Using Properties of Math with Expressions
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Simplified and Equivalent Expressions
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Introduction: Measures of Center ( Mean, Median, and Mode)
Presentation
•
7th Grade
10 questions
7.7A Solving Two-Step Inequalities
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Area of Composite Figures
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade