

3.4 Day 1
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Melinda Shurtliff
Used 2+ times
FREE Resource
5 Slides • 7 Questions
1
3.4 Day 1
Students will solve problems involving fractions and decimals.

2
Multiply Decimals to solve real-world problems.
At a supermarket, a pound of almonds costs $3.90. If Jen wants to buy 4.5 pounds of almonds, how much will she have to pay?
3
Fill in the Blanks
The cost of carpeting a square yard is $8.60. How much does it cost to carpet 9.7 square yards?
Type answer...
4
Divide decimals to solve real-world problems.
A caterer sliced 6.5 ounces of cheese into pieces that weighed 0.5 ounce each. How many pieces of cheese did the caterer slice?
5
Fill in the Blanks
A roll of cloth 12 meters long is cut into smaller pieces of the same size. Each piece is 0.75 meter long. How many small pieces of cloth can be cut from the 12-meter roll?
Type answer...
6
Divide a whole number by a fraction to solve two-step problems.
Chris works at a bakery. He bakes 14 loaves of banana brad. He sells 8 whole loaves to customers. Then he cuts the remaining loaves into slices so he can sell the slices to customers. If each slice is
71 of a loaf, how many slices can Chris sell?7
Fill in the Blanks
A paper artist uses 18 paper rectangles for a collage. He uses 6 of them for the border of the artwork. He then cuts the remaining paper rectangles into equal strips, each
41 of a paper rectangle. How many strips of paper does he cut?Type answer...
8
Divide a whole number by a fraction to solve multi-step problems.
A school buys 96 packages of highlighters. 3/8 of the packages go to the English department, and the rest go to the math department. The math department gives 2/3of each package to each math teacher. How many math teachers will receive highlighters?
9
Fill in the Blanks
Andrea buys 75 cups of cranberry juice for a party. She uses 2/5 of the juice to make punch. She then uses the remaining juice to pour single servings that are 5/6 cup each. How many single servings does Andrea pour?
Type answer...
10
Fill in the Blanks
An ounce of pine nuts costs $1.40. If Ellen buys 2.5 ounces of pine nuts, how much will she have to pay?
Type answer...
11
Fill in the Blanks
25 pints of apple juice are poured into 1/2-pint bottles. How many bottles can be filled with apple juice?
Type answer...
12
Fill in the Blanks
40 pounds of sugar are repackaged into packets of 1/16 pound each. How many packets of sugar are there?
Type answer...
3.4 Day 1
Students will solve problems involving fractions and decimals.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 12
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Distance, Rate, Time Formulas Practice
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Proportions and Equivalent Ratios
Presentation
•
6th Grade
8 questions
Dividing mixed numbers by frations
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Area of Triangles
Presentation
•
6th Grade
10 questions
GCF & LCM word problems
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Dividing Fractions and Mixed Numbers
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Like Terms Introduction
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Dividing Fractions & Reciprocals
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade