

1 & 2-step Problems
Presentation
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Medium

Taneha Coleman
Used 11+ times
FREE Resource
4 Slides • 7 Questions
1
1 & 2-step Problems

2
Problem #1
Raymen purchased advertising for his store in the local newspaper. If the advertisement cost $89 per day, and Raymen ran the advertisement for 45 days, how much money did Raymen spend on the newspaper advertisement?
3
Poll
What operation does this question require us to use?
add
multiply
divide
subtract
4
What numbers are we going to use to solve this problem?
Raymen purchased advertising for his store in the local newspaper. If the advertisement cost $89 per day, and Raymen ran the advertisement for 45 days, how much money did Raymen spend on the newspaper advertisement?
5
Multiple Select
What strategies would you use to solve this problem?
(based on your answer is how you will solve this problem)
standard algorithm
array
area model
6
Open Ended
Solve the problem and type in your answer:
Raymen purchased advertising for his store in the local newspaper. If the advertisement cost $89 per day, and Raymen ran the advertisement for 45 days, how much money did Raymen spend on the newspaper advertisement?
7
Problem #2
Pencils come in boxes of 24. If Mrs. Esteen had 13 boxes to share among her 5 classes, how many pencils would be left?
8
Multiple Choice
What operations must we use to solve this problem?
Add and subtract
Subtract and multiply
Multiply and divide
Add and divide
9
Multiple Select
What strategies would you use to solve this problem (check the one you will use)
Standard algorithm
Array
Area Model
Manipulatives
10
Open Ended
Solve the problem and type in your answer:
Pencils come in boxes of 24. If Mrs. Esteen had 13 boxes to share among her 5 classes, how many pencils would be left?
11
Open Ended
What does the remainder in problem #2 represent?
1 & 2-step Problems

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 11
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
Multiply Decimals Review
Presentation
•
5th Grade
9 questions
theme
Presentation
•
3rd - 5th Grade
7 questions
4.7E - Joining and Separating Angles
Presentation
•
4th Grade
9 questions
Word Problems: Multiplying Fractions
Presentation
•
4th Grade
11 questions
Area and Perimeter
Presentation
•
4th Grade
11 questions
Refresher 4.NBT.1, 4.NBT.2, 4.NBT.4
Presentation
•
4th Grade
7 questions
Multiplication and Division Word Problems
Presentation
•
3rd Grade
10 questions
Solving Equations
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
3 digit by 1 digit multiplication
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts (0-5)
Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Types of Energy Quiz
Quiz
•
4th Grade