

Algebra
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard

Nuvin Rughoonundun
Used 14+ times
FREE Resource
4 Slides • 0 Questions
1
Algebra1
8th Grade

2
Warm Up
Q1. One number is for more than another. If four times the smaller number is decreased by twice the larger number, the result is 12. Find both numbers.
Q2. 2|-4| + |-3|
Q.3 Graph the given numbers on the number line: 2 ½, -3, -1.5, 0
Q.4 |-x|=5
3
Properties of Real numbers
4
Problem Solving
Finding unit price
Find the unit price per liter of low fat milk if $0.95 for 950 mL
Solution : 1L= 1000 mL this implies that 950mL= 0.95 L
So, 0.95 L = $0.95
1 L = 0.95/0.95 = $ 1.00
which implies that unit price is $1.00 per liter
Your Turn: Pg 74 Q. 1,3
Algebra1
8th Grade

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 4
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
Writing Equations
Presentation
•
8th Grade
3 questions
Conversión
Presentation
•
8th Grade
3 questions
Writing Linear equations and functions and not functions
Presentation
•
7th - 8th Grade
4 questions
MTKA
Presentation
•
KG
6 questions
End of Course Review Part 2
Presentation
•
8th Grade
6 questions
Lição sem título
Presentation
•
8th Grade
7 questions
Writing Equations from Word Problems
Presentation
•
8th Grade
4 questions
Literal Equations
Presentation
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade