

Adding and Subtracting Whole Numbers Unit 2
Presentation
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Penny Moncure
Used 5+ times
FREE Resource
1 Slide • 10 Questions
1
Adding and Subtracting Whole Numbers Unit 2
August 31, 2020

2
Multiple Choice
If you round 567.89 to the nearest hundred the answer would be.
560.00
600.00
500.00
3
Multiple Choice
Mrs. Marquez wants to sell 3,000 cars in 3 years. She sold 567 cars last year and 765 cars this year. How many cars does she need to sell next year to reach her goal?
5332
1332
1668
4
Multiple Select
John bought 3 Snickers bars and 2 bags of Cool Ranch Doritos The Snickers cost $2.54 each, and the Doritos cost $ 3.99 each. What was the total cost in dollars and cents of the items John bought?
$6.53
$17.05
$15.98
5
Multiple Choice
Ms. Moncure made 4 bracelets on Friday. She made them different lengths. The 1st one was 1.2 cm, the second one was 3.3 cm, the third was 4.5 cm and the last one was 5.3 cm long. What is the total length of all the bracelets together?
13.3 cm
14.3 cm
12.3 cm
5.7cm
6
Multiple Choice
Mr. Jones delivers news papers in his neighborhood. He delivers 380 newspapers on Monday, 230 newspapers on Wednesday and 290 newspapers on Friday. About how many newspapers does he deliver a week?
700 newspapers
800 newspapers
900 newspapers
1,000 newspapers
7
Multiple Choice
Johnny is selling popcorn for $1.00 a bag. He sold 25 bags of popcorn on Friday. It cost him $5.00 to make the popcorn. How much profit did Johnny make from selling popcorn?
$30.00
$15.00
$20.00
None
8
Multiple Choice
Banks and Credit Unions provide specific services to help their customers. Which of these is not one of those services?
Telling the customer how to spend their money.
Providing the customer with the balance in their account.
Providing cash to the customer when they make a withdrawal from their account.
Informing customers of the balance on their car loan.
9
Multiple Choice
Sally sold cupcakes at a school bake sale The cost of preparing the cupcakes was $4.35. The money she received from the sale of the snacks was $16.89
How much profit did Sally make from selling cupcakes?
$21.24
$ 16.56
$ 29.09
$12.54
10
Multiple Choice
John needs 348 boxes of cookies for school. If he already has 234. How many more cookies does he need?
114 cookies
567 cookies
124 cookies
11
Multiple Select
John bought 3 Snickers bars and 2 bags of Cool Ranch Doritos The Snickers cost $2.54 each, and the Doritos cost $ 3.99 each. What was the total cost in dollars and cents of the items John bought?
$6.53
$17.05
$15.98
Adding and Subtracting Whole Numbers Unit 2
August 31, 2020

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 11
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
Multiplication and Division 4th Grade
Presentation
•
3rd - 4th Grade
9 questions
4.7C and 4.7D - Measuring and Drawing Angles
Presentation
•
4th Grade
10 questions
Whole Number Estimation
Presentation
•
4th Grade
10 questions
Decimals
Presentation
•
4th Grade
10 questions
Multiplication Word Problems
Presentation
•
4th Grade
8 questions
Unit Review: Decimals
Presentation
•
4th Grade
7 questions
Double Bar Graphs
Presentation
•
4th Grade
8 questions
Multiplying Decimals by Powers of 10
Presentation
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
3 digit by 1 digit multiplication
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts (0-5)
Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Types of Energy Quiz
Quiz
•
4th Grade