

MATH
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Ivanna Venzor
Used 2+ times
FREE Resource
3 Slides • 2 Questions
1
MATH
haw well do you know raitios.

2
What is a raitio?
Acomperesen of two quantities.
two decimals that you cant multiply.
3
Poll
The sanches family got five tickets for a conset that costed $500.50. What is the unit price of one ticket?
The price for one ticket is $100.10
The price for one ticket is $200.13
The price for one ticket is $500.50
4
What is a ratio?
The quantetive of two numbers.
the multiplication of two numbers.
5
Poll
what is 333 as a ratio?
0.90%
333%
4%
3%
MATH
haw well do you know raitios.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 5
SLIDE
Similar Resources on Wayground
4 questions
Area of triangles concept check
Presentation
•
6th Grade
7 questions
Comparing and Ordering Rational Numbers
Presentation
•
6th - 7th Grade
6 questions
Multiplying Decimals By Powers of ten
Presentation
•
5th Grade
8 questions
Distributive Property
Presentation
•
6th Grade
3 questions
Untitled Lesson
Presentation
•
KG
3 questions
math
Presentation
•
6th Grade
6 questions
Addition of Intergers
Presentation
•
6th Grade
6 questions
Dividing Decimals
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade