
1st Semester Final
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost?
Back
Each candy bar costs $6.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. If Seth used 5 cups of flour, how many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
Back
Seth should use 2.5 cups of milk.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Johnny read 300 words in 6 minutes. What is his reading rate in words per minute?
Back
Johnny reads at a rate of 50 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the inequality k < 3 represent on a graph?
Back
The graph shows all values of k that are less than 3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mary saved $17.50 in 3 weeks. How much will she save in 15 weeks?
Back
Mary will save $87.50 in 15 weeks.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Total Time.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 2 cups of sugar for 4 cups of flour, how much sugar is needed for 10 cups of flour?
Back
5 cups of sugar are needed for 10 cups of flour.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?