
Halloween Math Practice
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does each pickle cost if a large jar of pickles costs $6.00 and contains 20 pickles?
Back
.30
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 4 cups in 1 quart and 4 quarts in 1 gallon, how many quarts are needed for 72 people if each person gets 4 cups?
Back
72
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much would Noah save if he pays $150 for a year of Amazon Prime instead of $20 per month?
Back
$90
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does h represent in the equation 13.50×h=6.75?
Back
.5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per cup if a quart contains 4 cups and costs $2.00?
Back
$0.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 3 quarts of milk and you have 12 cups, how many quarts do you need to buy?
Back
0
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many gallons are in 32 quarts?
Back
8
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?